AĞRI/Doğubayazıt ÖZ GÜNAYDIN firmasına 2 adet kapalı halı saha yapımına başladığımız spor tesisleri hizmete açılmıştır.

AĞRI/Doğubayazıt ÖZ GÜNAYDIN firmasına 2 adet kapalı halı saha yapımına başladığımız spor tesisleri hizmete açılmıştır.

YAPILAN İŞLER:

UZAY SİSTEM KAPALI HALI SAHA YAPIMI

(İkili Makas Sistemli Konstrüksiyon)

BETONARME HATIL YAPILMASI: 60cm x 60cm Kesitinde hatıl betonu için çift yüzeyli ahşap kalıp kurulup, kalıp içerisine Ø14 çaplı iki alt, dört üst demir donatı yerleştirilir ve 25cm ara ile Ø8 çaplı etriye dönülür. Beton atılmadan önce taşıyıcı makasların konacağı hatıl üzerine 10 mm kalınlığında ankaraj sacları konulur. Bu sac plakalar Ø 14 çaplı nervürlü denir ile betona sabitlenir. BS25 beton dökülerek kapalı halı sahanın hatılı tamamlanır. Firmamızın kontrolünde işveren tarafından yapıldı.

MICIR SERİLMESİ VE SIKIŞTIRILMASI: Halı sahanın betonu tamamlandıktan sonra 15 cm yüksekliğinde 4no’lu mıcır halı sahanın alanına makine ile serilip uygun tonajdaki silindir ile sıkıştırılır. Serilip sıkıştırılan mıcır üzerine 10 cm yükseklik sağlayacak şekilde halı sahaya 1no’lu mıcır serilir. Halı saha zemini tesviye edilip halı serilme aşamasına getirilir. Firmamızın kontrolünde işveren tarafından yapıldı.

KAPALI HALI SAHA ÇELİK KONSTRUKSİYON YAPILMASI: Daha önce etüdü yapılıp projesi hazırlanan kapalı halı sahanın metal ve diğer malzemeleri hazırlanır. Gövde makaslarına, (sahanın genişliğine göre 12mt-14mt arası) kavis verilir.  Ø114/4mm’lik borudan meydana gelen taşıyıcı ayak makaslarının içerisine, Ø60x2.5mm’lik borular diyagonal olarak monte edilir. Konstrüksiyonun uzun kenarına 3 sıra rüzgâr bağlantısı Ø60x2.5mm’lik borudan kaynaklanarak monte edilir. Ø76x3mm ‘lık borudan meydana gelen gövde makaslarının arasına Ø42x2mm’lik borular çapraz ve diyagonal bağlantılar kaynak ile sabitlenir. Bu uygulama taşıyıcı ayak makasları ile yerde bir birleriyle monte edilir. Birleştirilen makaslar vinç yardımı ile kaldırılıp daha önceden hazırlanan 10mm sac plakanın üzerine yerleştirilir. Kaldırılan makaslar üzerine belli aralıklarla Ø40x40 3mm’den oluşan profil yardımı ile aşıklar kaynatılır. Bu aşıklar makasların birbirine olan bağlantılarını sağlar ve brandanın sarkmasını önler. Projektörler için halı sahanın ortasından geçecek şekilde boydan boya yürüme alanı monte edilir. Halı sahaya 1 adet giriş kapısı konstrüksiyona ilave edilir. Sahaya uygun kale direkleri ve kale ağları yapılır. Konstrüksiyon yeşil renkte endüstriyel boya ile boyanır.

TEL ÇİT ve AĞ İLE KAPLAMA YAPILMASI: Taşıyıcı makaslara, 50x50 mm göz aralığında, 3,5mm kalınlığında PVC kaplı daldırma galvaniz fens teli ile kaplanır. Sahanın komple çevresine çelik halat gerilir. Fens telinin üstünden başlanarak, sahanın yan kenarları tüm konstrüksiyonu kaplayacak şekilde 66 numaralı 15x15 cm göz aralıklı paraşüt ipinden imal edilmiş ağ ile kaplanır. Kale arkaları ise 12x12 cm göz aralığında 120 numaralı paraşüt ipinden imal edilmiş ağ ile kaplanır.

HALI SAHANIN BRANDA: Halı sahanın alt kısımları 1.100Dteks, PVC özel laklı, sıcak soğuk hava dirençli, 650 gr/m2 ağırlığında branda ile kaplanacaktır.

SAC İLE KAPLAMA: Trapez sac (0.50 mm )işlemi çatı komple döşenecektir.

AYDINLATMA YAPILMASI: Halı sahanın ortasından geçen yürüyüş alanına (makaslarının) ortasındaki 12mt yüksekliğindeki alana belli aralıklarla 12 adet 400W Metal Halide projektörler karşılıklı salgı sollu olarak konstrüksiyona ilave edilir. Aydınlatma sisteminin kablo montaj işlemleri ile topraklama işlemleri yapılıp aydınlatma panosuna bağlantıları sağlanır. TSE standartlarına uygun olan tüm malzemelerin montajı tamamlanıp sistem çalışır hale getirilir.

SKORBORD: Yapılan halı sahanın ortasına gelecek şekilde kabloları çekilir ve buna 80cm x 120cm ölçülerinde Let sistem hava sıcaklığını ölçen skorları belirten gol olduğu zaman A takım ve B takım yerlerinin belirlendiği devreyi sağlayan skorbord kullanılır.

HALI SAHAYA SUNİ ÇİM MONTAJI(55mm Monoflement 7 yıl garanti)      

Sıkıştırılmış ve mastarı yapılmış bir numaralı mıcır üzerine mıcırdan suni çim halıyı koruması için jeotekstil keçe kumaş ıslatılarak serilir. Halı sahaya serilen keçe üzerine sentetik çim halılar açılır ve açılan halılar birbirlerine yanaştırılır ve ek yerlerine helmetin bezi yardımı ile poliüretan bazlı çift kompenantlı yapıştırıcı kullanılarak yapıştırılır. Halı sahanın oyun alanı çizgileri yapıştırıldıktan sonra yıkanmış, kurtulmuş ve torbalanmış silis kum 25mm yüksekliğe gelecek şekilde m2’ de 30kg halının içine kum dökme makinesi yardımı ile serilir. Halı sahaya uygulaması yapılmış olan kumun sentetik çime homojen olarak dağılımını sağlanması için makine ile fırçalanır. Sentetik Cim havları içerisine silis kum uygulamasından sonra ayni şekilde sahaya kauçuk granül uygulaması yapılır.  Halı saha böylece futbol oynamaya müsait bir şekle getirilmiş olunur.