GÜMÜŞHANE/KERKİT Adem Zengin adına 1 adet kapalı halı saha yapımına başladığımız spor tesisleri hizmete açılmıştır.

GÜMÜŞHANE/KERKİT Adem Zengin adına 1 adet kapalı halı saha yapımına başladığımız spor tesisleri hizmete açılmıştır.

Yapılan işler:

UZAY SİSTEM KAPALI HALI SAHA YAPIMI

(İkili Makas Sistemli Konstrüksiyon)

 BETONARME HATIL YAPILMASI: 60cm x 60cm Kesitinde hatıl betonu için çift yüzeyli ahşap kalıp kurulup, kalıp içerisine Ø14 çaplı iki alt, dört üst demir donatı yerleştirilir ve 25cm ara ile Ø8 çaplı etriye dönülür. Beton atılmadan önce taşıyıcı makasların konacağı hatıl üzerine 10 mm kalınlığında ankaraj sacları konulur. Bu sac plakalar Ø 14 çaplı nervürlü denir ile betona sabitlenir. BS25 beton dökülerek kapalı halı sahanın hatılı tamamlanır.

 MICIR SERİLMESİ VE SIKIŞTIRILMASI: Halı sahanın betonu tamamlandıktan sonra 15 cm yüksekliğinde 4no’lu mıcır halı sahanın dolgu olacak alanına makine ile serilip uygun tonajdaki silindir ile sıkıştırılır. Serilip sıkıştırılan mıcır üzerine 10 cm yükseklik sağlayacak şekilde halı sahaya 1no’lu mıcır serilir. Halı saha zemini tesviye edilip halı serilme aşamasına getirilir.

KAPALI HALI SAHA ÇELİK KONSTRUKSİYON YAPILMASI: Daha önce etüdü yapılıp projesi hazırlanan kapalı halı sahanın metal ve (branda, aydınlatma, ağ, tel-çit, suni çim halı) diğer malzemeleri hazırlanır. Gövde makaslarına, (sahanın genişliğine göre 12mt-15mt arası) kavis verilir.  Ø114’luk borudan meydana gelen taşıyıcı ayak makaslarının içerisine, Ø42’lik borular diyagonal olarak monte edilir. Konstrüksiyonun uzun kenarına 3 sıra rüzgâr bağlantısı Ø42’lik borudan kaynaklanarak monte edilir. Ø76 ‘lık  borudan meydana gelen gövde makaslarının arasına Ø27’lik borular çapraz ve diyagonal bağlantılar kaynak ile sabitlenir. Bu uygulama taşıyıcı ayak makasları ile yerde bir birleriyle monte edilir. Birleştirilen makaslar vinç yardımı ile kaldırılıp daha önceden hazırlanan 10mm sac plakanın üzerine yerleştirilir. Kaldırılan makaslar üzerine belli aralıklarla Ø42’den oluşan borular yardımı ile aşıklar kaynatılır. Bu aşıklar makasların birbirine olan bağlantılarını sağlar ve brandanın sarkmasını önler. Konstrüksiyonun uzun kenarına 3 sıra rüzgar bağlantısı Ø42’lik borudan kaynaklanarak monte edilir. Halı sahanın üst kısmına hava akımını sağlaması için havalandırma yapılır. Projektörler için halı sahanın ortasından geçecek şekilde boydan boya yürüme alanı monte edilir. Halı sahaya 1 adet giriş kapısı konstrüksiyona ilave edilir. Sahaya uygun kale direkleri ve kale ağları yapılır. Konstrüksiyon yeşil renkte endüstriyel boya ile boyanır.  

 SERİNLEME SİSTEMİ: Çelik konstrüksiyon bittikten sonra belli aralıklarla plastik borular döşenir bunlara her 3 metrede bir fıskiye yerleştirilir. Bu borulara verilen suyla hem zeminin sulanması birde oyuncuların serinlenmesi sağlanmış olur.

 TEL ÇİT ve AĞ İLE KAPLAMA YAPILMASI: Taşıyıcı makaslara, 50x50 mm göz aralığında, 3,5mm kalınlığında PVC kaplı daldırma galvaniz fens teli ile kaplanır. Sahanın komple çevresine çelik halat gerilir. Fens telinin üstünden başlanarak, sahanın yan kenarları tüm konstrüksiyonu kaplayacak şekilde 77 numaralı 15x15 cm göz aralıklı paraşüt ipinden imal edilmiş ağ ile kaplanır. Kale arkaları ise 12x12 cm göz aralığında 180 numaralı paraşüt ipinden imal edilmiş ağ ile kaplanır.

 SKORBORT: Yapınan halı sahanın ortasına gelecek şekilde kabloları çekilir ve buna 80cm x 120cm ölçülerinde hava sıcaklığını ölçen skorları belirten gol olduğu zaman yazan ve devreyi sağlayan skorbort kullanılacaktır. 

 AYDINLATMA YAPILMASI: Halı sahanın ortasından geçen yürüyüş alanına (makaslarının) ortasındaki 12mt yüksekliğindeki alana belli aralıklarla 20 adet 150 W LET projektörler karşılıklı salgı sollu olarak konstrüksiyona ilave edilir. Aydınlatma sisteminin kablo montaj işlemleri ile topraklama işlemleri yapılıp aydınlatma panosuna bağlantıları sağlanır. TSE standartlarına uygun olan tüm malzemelerin montajı tamamlanıp sistem çalışır hale getirilir.

 HALI SAHANIN BRANDA İLE KONSTRUKSİYONUN KAPLANMASI: Halı saha 1.100Dteks, PVC özel laklı, sıcak soğuk hava dirençli, 650 gr/m2 ağırlığında 5mm bağlama organı ve emniyet kemeri sahanın kenarına köprülü sistem ile kaplanır. Branda açma kapama sistemi bağlama ipi ile bağlanır.. 

HALI SAHAYA SUNİ ÇİM MONTAJI( 55mmDUOTURF SUNİ ÇİM HALI  7 yıl garanti)      

Sıkıştırılmış ve mastarı yapılmış bir numaralı mıcır üzerine mıcırdan suni çim halıyı koruması için jeotekstil keçe kumaş ıslatılarak serilir.

 Halı sahaya serilen keçe üzerine sentetik çim halılar açılır ve açılan halılar birbirlerine yanaştırılır ve ek yerlerine helmetin bezi yardımı ile poliüretan bazlı çift kompenantlı yapıştırıcı kullanılarak yapıştırılır. 

Halı sahanın oyun alanı çizgileri yapıştırıldıktan sonra yıkanmış, kurtulmuş ve torbalanmış silis kum 25mm yüksekliğe gelecek şekilde m2’ de 30kg halının içine kum dökme makinesi yardımı ile serilir. Halı sahaya uygulaması yapılmış olan kumun sentetik çime homojen olarak dağılımını sağlanması için makine ile fırçalanır. Sentetik Cim havları içerisine silis kum uygulamasından sonra ayni şekilde sahaya kauçuk granül uygulaması yapılır.  Halı saha böylece futbol oynamaya müsait bir şekle getirilmiş olunur.